Skoči na vsebino

Danes goduje sv. Frančišek Asiški, farni zavetnik

Sveti Francišek Asiški se je rodil leta 1181/1182 v mestu Assisiju, v Umbriji v srednji Italiji. Njegov oce je bil bogat in spreten trgovec s suknom Peter Bernardone. Mati Pika Bourlement je bila doma iz Provanse v Franciji. Frančiška so krstili za Janeza, a so ga vsi klicali Francesco, Francišek. Med breskrbnim odraščanjem je okrog sebe rad zbiral fantovsko družbo in razmetaval očetovo bogastvo, zaradi česar je bil med vrstniki priljubljen. Frančišek si je želel pridobiti še viteško cast in slavo z junaštvi v vojnah, ki jih takrat ni manjkalo. V vojni s Perugio so ga ujeli. Po letu dni se je z drugimi ujetniki vrnil domov, kjer je kmalu resno zbolel. Ko se je znova vracal na bojišca, je doživel sporocilne sanje, ki so spremenile njegovo razmišljanje. Posvetil se je molitvi in premišljevanju in vedno bolj je cutil božjo navzocnost. Razmišljal je o clovekovi popolni svobodi, in prosil Boga, da bi jo dosegel. Spoznal je, da ga do nje vodi dosledno izpolnjevanje evangelija. Njegovo življenje se je zelo spremenilo.

Več…