Skoči na vsebino

Papež Frančišek: Ponižnost je nujna za rodovitnost

VATIKAN (četrtek, 19. december 2013, RV) – Ponižnost je nujna za rodovitnost. Tako je danes zjutraj papež Frančišek poudaril med homilijo pri maši v kapeli Doma svete Marte. Zatrdil je, da Božje posredovanje premaga nerodovitnost našega življenja in ga naredi rodovitnega. Tisto, kar povzroča nerodovitnost, je nadutost, drža, pred katero je papež opozoril.

V Svetem pismu večkrat najdemo nerodovitne žene, katerim Gospod podari dar življenja. Današnji evangeljski odlomek pripoveduje o Elizabeti, ki je kljub dolgoletni nerodovitnosti dobila sina Janeza. Iz »nezmožnosti dati življenje« pride življenje, je dejal papež Frančišek. In to se ni zgodilo samo nerodovitnim ženam, ampak tudi tistim, ki niso imele upanja, kot na primer Naomi. »Bog posreduje v življenjih teh žena, da bi nam rekel: 'Jaz sem zmožen dati življenje.'« Tudi pri prerokih najdemo podobo puščave, prazne zemlje, ki je nezmožna omogočiti rast drevesu, sadežu, nezmožna omogočiti vzklitje česarkoli. Toda preroki pravijo, da bo puščava kot gozd, da bo velika, da bo cvetela. Papež si je nato zastavil vprašanje, če puščava lahko cveti. »Da. Nerodovitna žena lahko da življenje? Da. To je tista Gospodova obljuba: 'Jaz zmorem! Jaz lahko iz suhote, iz vaše suhote naredim življenje, zveličanje! Jaz lahko omogočim, da v suši zrastejo sadovi!«

Zveličanje je posredovanje Boga, ki nas naredi rodovitne, ki nam da zmožnost, da dajemo življenje, je nadalje zatrdil papež Frančišek. Sami tega ne zmoremo. A vseeno so to poskušali mnogi, tudi kristjani, na primer pelagianci. »Vse je milost. Božje posredovanje je tisto, kar nam prinese zveličanje. Božje posredovanje je tisto, kar nam pomaga na poti svetosti. Le On zmore to.« S svoje strani pa lahko naredimo dve stvari, je nato nadaljeval papež. »Prvo: da prepoznamo svojo suhoto, svojo nezmožnost dati življenje. Drugo: da prosimo: 'Gospod, želim biti rodoviten. Želim, da moje življenje daje življenje, da je moja vera rodovitna, da bi šel naprej in jo lahko dajal drugim.'« Kot je še dodal papež Frančišek, moramo Gospodu reči: »Jaz sem nerodoviten, ne zmorem. Ti lahko. Jaz sem puščava, ne zmorem. Ti lahko.«

Te besede so lahko naša molitev v teh dneh pred božičem. Papež je nato opozoril na nadutost. Nadute osebe so tiste, ki mislijo, da lahko vse storijo same. Taka je bila Mihàla, Savlova hči, ki ni bila nerodovitna. Toda bila je naduta in ni razumela, kaj pomeni slaviti Boga. Zato je bila z nerodovitnostjo kaznovana. »Ponižnost je nujna za rodovitnost.« Ponižnost, da rečeš: »Gospod, sem nerodoviten, sem puščava.« Ponižnost, da v teh dneh ponavljaš lepe besede molitve: »O Davidov sin, Adonai, Modrost, Jesejeva korenika, Emanuel, pridi in daj nam življenje, pridi in nas zveličaj, zakaj samo Ti lahko, jaz sam ne zmorem!« »S to ponižnostjo,« tako je papež Frančišek sklenil današnjo homilijo, »ponižnostjo puščave, ponižnostjo nerodovitne duše, se prejme milost, milost cvetenja, obroda sadu in dajanja življenja«.

 

Besedilo je s spletne strani Radia Vatikan