Skoči na vsebino

Papež Frančišek: Pustiti moramo, da nas za roko prime Gospod Jezus Kristus

VATIKAN (ponedeljek, 21. oktober 2013, RV) – S svetim očetom se je danes sestala delegacija Svetovne luteranske zveze. Papež Frančišek je v govoru izpostavil odnose med evangeličani in katoličani, kjer so v zadnjih letih bili narejeni številni koraki, ne le glede teološkega dialoga, ampak tudi na področju bratskega sodelovanja v različnih pastoralnih okoljih, predvsem pa z zavzemanjem za napredovanje duhovnega ekumenizma. Slednji je duša skupne hoje proti polnemu občestvu in nam že sedaj omogoča, da v naprej okušamo sad, je zatrdil papež. Ko se s ponižnostjo približujemo k našemu Gospodu Jezusu Kristusu, smo lahko gotovi, da se približujemo tudi med seboj, in ko od Gospoda prosimo dar edinosti, smo prepričani, da nas bo On prijel za roko in nas bo vodil. »Pustiti moramo, da nas za roko prime Gospod Jezus Kristus,« je poudaril papež.

V nadaljevanju je spregovoril tudi o dokumentu, ki ga je ob 500-letnici reformacije pripravila Komisija za edinost med evangeličani in katoličani, z naslovom: Od spora do občestva. Luteransko-katoliška interpretacija reformacije v letu 2017. Ves trud za dialog glede reformacije, njenih posledic in odgovorov, ki jih je dala, je po Frančiškovem prepričanju pomemben: »Katoličani in evangeličani lahko prosijo odpuščanja za slabo, ki so ga povzročili eni drugim, in za grehe, storjene pred Bogom; lahko se skupaj veselijo ob hrepenenju po edinosti, ki jo je Gospod prebudil v naših srcih in nam omogoča, da gledamo naprej s pogledom upanja.«

Frančišek je izrazil prepričanje, da se bo skupna pot dialoga in občestva še nadaljevala in se bodo soočili s temeljnimi vprašanji ter tudi razhajanji, ki se pojavljajo na antropološkem in etičnem področju. »Težave ne manjkajo in ne bodo manjkale, zahtevale bodo še več potrpežljivosti, dialoga, medsebojnega razumevanja, a ne prestrašimo se,« je spodbudil. »Dobro vemo, kot je večkrat dejal Benedikt XVI., edinost ni v prvi vrsti sad našega napora, ampak delovanja Svetega Duha, ki mu je treba odpreti naša srca z zaupanjem, da nas bo vodil po poteh sprave in občestva.«

Besedilo je s spletne strani Radia Vatikan